fot. Krzysztof Piłat

Projekt teatralny Ciemnia to spektakle odbywające się w mroku lub zupełnych ciemnościach, często inspirowane literaturą. Każdy osobny i odrębny, ale wszystkie połączone ciemnością, która odmienia to, co zwykłe i widzialne, i pozwala odkryć zapomniane obszary wyobraźni i dźwięków. Czasem dzięki czytaniu w ciemnościach przypomina pierwotne czasy, gdy rodzice czytali nam przed zaśnięciem.

Słów i dźwięków słuchamy wtedy w „ciemny”, inny sposób. Ze słowami współistnieje muzyka, czasami z mroku wyłaniają się obrazy. Ale też spektakle aranżujemy, by mogły być w pełni odebrane bez udziału wzroku. W ciemności buduje się wspólnota pomiędzy tymi, którzy widzą, i tymi, którzy są niewidomi; nic nas wszystkich wtedy nie odróżnia. Czasem opieramy spektakle na twórczości literackiej takich autorów, jak Herta Mueller czy Czesław Miłosz, innym razem eksperymentujemy.

W państwie światła elektrycznego oddajemy się szaleństwu ciemności. Wydrążamy ją.

czervo01

Najnowsze premiery:
19 września 2020: Genialna epoka (nowa wersja);
26 września 2020: OE / Orfeusz i Eurydyka (nowa wersja);
27 września 2020: OE / Orfeusz i Eurydyka (nowa wersja)

Pozostałe:

Jim_intime

Kościuszko

Ludobójstwo

Niezatrudnieni

Noc jest czarna

Oh!

Orfeusz i Eurydyka (pierwsza wersja)

Wąwóz snów

Ostatnie przedstawienia:
26.02.2020 – Genialna epoka, DK Luksus, Wrocław
13.07.2019 – Genialna epoka (pierwsza wersja), Miejski Ośrodek Kultury „Amfiteatr”, Radom
12.06.2019 – Genialna epoka (pierwsza wersja), DK Luksus, Wrocław
26.04.2019 – oh!/, Ada Puławska, Warszawa
13.03.2019 – 1794. Apokryf, Klub Muzyki i Literatury, Wrocław
8.12.2018 – Jest noc, Ada Puławska, Warszawa

Dotychczas spektakle w ciemni w reżyserii czervo01 odbyły się m.in. w Warszawie (Instytut Reportażu, Ada Puławska, squat Syrena, Tarabuk), Berlinie (Klub Polskiego Nieudacznika), Poznaniu (Teatr Polski), Gdańsku (Instytut Sztuki Wyspa, Instytut Kultury Miejskiej), Wrocławiu (Brzuch, Klub Muzyki i Literatury, BWA Awangarda, DK Luksus), Chorzowie i innych miejscach/ miastach.