Już we wrześniu w ramach projektu teatralnego ciemnia będziemy mogli obejrzeć premierę nowej wersji spektaklu OE / Orfeusz i Eurydyka we wrocławskim Instytucie im. Jerzego Grotowskiego. Przedstawienie przywołuje słynny mit o Orfeuszu i Eurydyce, stawiając pytanie o granicę bycia jednym: wspólnym, i odrębnym – osobnym. Czy O i E równa się OE? Pyta o egoizm w relacjach z innymi i o to, kiedy tracimy ster w swoich poczynaniach. Mit toczy się wśród takich jak my i gorszych. OE / Orfeusz i Eurydyka to opowieść o ludzkich losach kształtujących się w mroku.

Warto wspomnieć, że muzyka do OE została skomponowana na mandoliny i wykonuje ją Ziębicka Orkiestra Mandolinistów. Tym razem nie na żywo, ale jeśli wszystko dobrze się ułoży, w przyszłości producenci planują spektakl wraz z koncertem.

fot. dvj Mniamos

OE / Orfeusz i Eurydyka

26 i 27 września | 19:00
Sala Teatru Laboratorium
Rynek-Ratusz 27, Wrocław

Występują: Piotr Downar-Zapolski, Kamil D. Gałuszka, Ryfka Gorzkowska
Muzyka na mandoliny: Dariusz Dżugan oraz Ziębicka Orkiestra Mandolinistów
Wizualizacje: dvj Mniamos (Tomasz Stępień)
Scenariusz i reżyseria: czervo_01 (Marcin Czerwiński)

Producenci spektaklu oraz organizatorzy wydarzenia: PLAŻA i CIEMNIA || plazaciemnia.pl
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego. Produkcja spektaklu dofinansowana z Budżetu Województwa Dolnośląskiego.

BILETY do nabycia tutaj.

(Uwaga! W trosce o bezpieczeństwo uczestników prezentacja spektaklu będzie się odbywać zgodnie z aktualnymi wytycznymi Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Państwowej Inspekcji Sanitarnej i Ministerstwa Zdrowia dotyczącymi organizacji wydarzeń kulturalnych w czasie epidemii COVID-19. Zgodnie z wytycznymi liczba miejsc na widowni zostanie zmniejszona o połowę. Korzystanie z maseczek zakrywających usta i nos oraz dezynfekcja dłoni i zachowanie dystansu społecznego są w budynku obowiązkowe. Prosimy o przybycie najpóźniej na 15 minut przed rozpoczęciem. Z regulaminem zasad bezpieczeństwa w Sali Laboratorium można zapoznać się tutaj).

fot. dvj Mniamos

Natomiast tydzień wcześniej, w sobotę 19 września, w Klubie Muzyki i Literatury we Wrocławiu zostanie pokazana premierowo nowa wersja czytania performatywnego pt. Genialna epoka, opartego na opowiadaniu Brunona Schulza o tym samym tytule. Genialna epoka czytana w ciemności wykracza poza świat fikcji, dotykając biografii genialnego autora z Drohobycza. Impresja i fantasmagoria przeplata się tu z codziennością i zdarzeniami realnymi. To kameralny spektakl o epizodzie z życia nastoletniego Józefa i dojrzałego Bruno. Wyobraźnia staje się schronieniem, kiedy nadciąga mrok. Jak pisze Schulz, „istnieją takie boczne odnogi czasu, trochę nielegalne co prawda i problematyczne, ale gdy się wiezie taką kontrabandę jak my, takie nadliczbowe zdarzenie nie do zaszeregowania – nie można być zanadto wybrednym. Spróbujmy tedy odgałęzić w którymś punkcie historii taką boczną odnogę, ślepy tor, ażeby zepchnąć nań te nielegalne dzieje”.

Genialna epoka
wg Brunona Schulza

19 września, godz. 18
Klub Muzyki i Literatury, pl. Kościuszki 10, Wrocław

Występują: Piotr Downar-Zapolski, Kamil D. Gałuszka, Ryfka Gorzkowska, Bartosz Jędraś
Muzyka: Mateusz Stuczyński
Wizualizacje: dvj Mniamos (Tomasz Stępień)
Scenariusz i reżyseria: czervo01 (Marcin Czerwiński)

Producenci spektaklu: PLAŻA i CIEMNIA || plazaciemnia.pl
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego. Produkcja spektaklu dofinansowana z Budżetu Województwa Dolnośląskiego.

Organizator wydarzenia: Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu
Współorganizatorzy: PLAŻA i CIEMNIA || plazaciemnia.pl
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu
Wstęp na Genialną epokę za zaproszeniami dostępnymi w Klubie.

(Uwaga! W trosce o bezpieczeństwo uczestników prezentacja spektaklu będzie się odbywać zgodnie z aktualnymi wytycznymi Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Państwowej Inspekcji Sanitarnej i Ministerstwa Zdrowia dotyczącymi organizacji wydarzeń kulturalnych w czasie epidemii COVID-19. Zgodnie z wytycznymi liczba miejsc na widowni zostanie zmniejszona o połowę. Korzystanie z maseczek zakrywających usta i nos oraz dezynfekcja dłoni i zachowanie dystansu społecznego są w budynku Klubu obowiązkowe. Prosimy o przybycie najpóźniej na 15 minut przed rozpoczęciem).