Ciemnia zaprasza na monodram pt. STASCHA, CZYLI PŁOMIEŃ W ODDECHU na podstawie listów Stanisławy Przybyszewskiej – w Arsenale w Poznaniu (siedziba tymczasowa przy ul. Szyperskiej 2/8) w sobotę 18 grudnia o godz. 20:00.

Przybyszewska to niesłusznie zapomniana pisarka międzywojnia, która świadomie skazała się na samotne życie w baraku i oddała je prawie w całości pisaniu. Doświadczała bólu, nałogu, choroby. Maria Janion zaliczyła ją w poczet męczenników egzystencji. Pisane po niemiecku listy do swojej siostry przyrodniej Iwi Bennet (córki Przybyszewskiego i Dagny Juel), z którą łączyła ją silna więź emocjonalna i intelektualna, podpisywała jako Stascha.

„Mróz stał się piekielnym. Wczoraj –20, dziś –25ºC – pisała w listach, a nam trudno takie mrozy wyobrazić sobie w epoce globalnego ocieplenia. „Od 21 godziny martwa cisza w mieście. Okna od góry do dołu zarośnięte gęstym białym futerkiem: lepsze to od firanek, ale nadaje wnętrzu już zgoła charakter najprywatniejszego mieszkania na ziemi: grobu”. Tak wyglądało jej mieszkanie zimą w Wolnym Mieście Gdańsk.

Wrażliwa na rzeczywistość, była też hiperwrażliwa na zimno: „O palącym bólu w rękach i w nogach, jeśli stąpa się przez trzaskające inferno (zdarza się, że idąc popiskuję. Prawdziwa tortura), można prawie zapomnieć w porównaniu ze śmiertelną koniecznością oddychania. Przez nos? Wykluczone. Czuję, jakbym wdychała nie coś ostrego, lecz jakby nagłym szarpnięciem zrywano mi cienką błonę śluzową do wewnątrz – głęboko, aż przez podniebienie”.

kolaż: czervo_01

W roli tytułowej: Jadwiga Wianecka
Muzyka na żywo: Zandos
Reżyseria: czervo_01
Produkcja: plazaciemnia.pl
Spektakl w ramach festiwalu Endemity (endemity.pl)
Wstęp wolny

Wykonawcy:
Jadwiga Wianecka
aktorka, absolwentka PWSFTviT w Łodzi. Występowała na deskach Teatru Śląskiego w Katowicach. Grywa w serialach i filmach, obecnie można zobaczyć ją w kinie w filmie „Najmro” w reżyserii Mateusza Rakowicza, w którym zagrała postać żony Teplica. W ramach stypendium ZAiKS stworzyła autorski projekt „Dykcja empatyczna”, który jest symbolicznym zapisem spotkania z Porozumieniem Bez Przemocy (wg Marshalla Rosenberga). Osobowość transportowa – zdecydowanie rower.

Zandos
związany z muzyką od lat 90., brał udział w rozmaitych projektach i zespołach, m.in. Vanadium, MC Skłodowska, Nacht und Nebel, Cabaret Grey, Obok Magla, Len.

Marcin Czerwiński / czervo_01
literaturoznawca, poeta, redaktor. Założył i prowadził „Ritę Baum”. Reżyseruje spektakle w ciemności. Autor książek o literaturze „Smutek labiryntu” i „Maszyna przecząca” oraz książki poetyckiej „Miniaturzyści esperanto” (papierwdole, 2020, nagroda im. Iłłakowiczówny). Aktualnie pracuje nad książką o Przybyszewskiej. Mieszka we Wrocławiu.