Festiwal literacki ENDEMITY_Kryzys. Poznań, 6-8 XI 2020 ///

06.11 |Scena Robocza. Centrum Rezydencji Teatralnej w Poznaniu_ul. Grunwaldzka 22
18:00 | Spotkanie autorskie z Julią Fiedorczuk.
Prowadzenie: Kama Buchalska

Julia Fiedorczuk /
pisarka, poetka, tłumaczka, krytyczka literacka, laureatka Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej za tom Psalmy (2018), w tym samym roku nominowana do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius”. W 2016 dostała nominację do Nagrody Literackiej Nike za powieść Nieważkość. Za poetycki debiut Listopad nad Narwią (2000) wyróżniono ją nagrodą Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. Pracuje na Uniwersytecie Warszawskim.

Kama Buchalska – redaktorka, edytorka, czytelniczka, feministka.

19:45 | Performance poetycki psię$winiő. Spotkanie z Jasiem Kapelą oraz Iloną Witkowską.
Prowadzenie i performance: Marcin Czerwiński
W czasach kryzysu nie możemy już dłużej zwlekać z oporem przeciw przemocy człowieka wobec innych gatunków: gatunków zwierzęcych przede wszystkim. Od czasów Petera Singera nasza świadomość wzrosła nieporównywalnie, a katastrofa ekosystemów stała się faktem.
Co począć w dzisiejszym świecie kapitalistycznego mordu na wielką skalę? Jak przekroczyć we własnym życiu antropocentryzm? Jak rozmawiać ze zwierzętami? Jak je rozumieć i jak je bronić? Jak pracują teksty o zwierzętach? Te i inne pytania pojawią się jako osnowa dyskusji.

Jaś Kapela /
poeta, prozaik, felietonista; zwycięzca pierwszego w Polsce slamu; autor tomów poetyckich: Reklama (2005), Życie na gorąco (2007), Modlitwy dla opornych (2017), powieści Stosunek seksualny nie istnieje (2008), Janusz Hrystus (2010), Dobry troll (2015), zbioru felietonów Jak odebrałem dzieci Terlikowskiemu (2011) oraz reportaży Polskie mięso (2018) i Warszawa wciąga (2019).

Ilona Witkowska /
poetka, autorka książek Splendida realta oraz Lucyfer zwycięża. Laureatka Nagrody Specjalnej Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bieriezina (2010) oraz Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius (2013) w kategorii: debiut roku. W roku 2018 za tom Lucyfer zwycięża nominowana do tej nagrody w kategorii: książka roku, a także do Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej i Poznańskiej Nagrody Literackiej.

Marcin Czerwiński /
literaturoznawca, poeta, wydawca. Założyciel i przez dwie dekady szef pisma „Rita Baum”. Autor książek o literaturze: Smutek labiryntu (2013) oraz Maszyna przecząca (2014); redaktor zbioru Od antropozofii po Schulza (2016). Aktualnie zajmuje się projektem literackim i teatralnym plazaciemnia.pl. W tym roku ukazała się jego książka poetycka „Miniaturzyści esperanto”.

21:30 | Poszedłem dziś rano na pola.
Projekt muzyczny inspirowany naturą autorstwa Cezarego Kołodzieja i Macieja Szymborskiego

Cezary Kołodziej /
aka bit detektyw, aka pastor c. aka cezar.
Muzyk, producent, dj. Związany był z grupą muzyczną Napszykłat i z zespołem Drum Machina. Aktywny uczestnik wielu wydarzeń artystycznych łączących różne gatunki muzyki i sztuki: „Muzyka Świata” 2001-2004 (Poznań), Warsztaty artystyczne (Zamek Ujazdowski, Warszawa). Współpracował z Polskim Teatrem Tańca, francuskim teatrem TranseExpress; uczestnik Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta; współautor muzyki do projektu Wielkopolska: Rewolucje – gra miejska „Hans Paasche” i „Listy na wolności”; autor muzyki do słuchowiska w reżyserii Weroniki Szczawińskiej „Dźwiękowy zapis doliny”(Wrocławski Teatr Współczesny); autor muzyki do filmu „Heavy Mental” w reżyserii Sebastiana Buttnego; współautor muzyki do spektaklu „Komuna Paryska” (Teatr Polski w Bydgoszczy).

Maciej Szymborski /
kompozytor, muzyk, multi-instrumentalista, producent, realizator dźwięku, performer, konstruktor aparatury dźwiękowej. Od 2005 roku związany z teatrem. W swoim dorobku artystycznym ma wiele wydanych płyt i zagranych koncertów na całym świecie. Trasy z NoMEANSNo, Fugazi, Hansons Brothers. Od 1996 roku do 2003 współtworzył grupę Something Like Elvis. Stworzył muzykę do kilkudziesięciu spektakli teatralnych, pracując z najlepszymi twórcami w kraju. Jest autorem wielu dźwiękowych instalacji interaktywnych współtworzących scenografię w spektaklach teatralnych.

07.11 |Scena Robocza. Centrum Rezydencji Teatralnej w Poznaniu_ul. Grunwaldzka 22
17:00| Gniew. Spotkanie z Tomaszem Markiewką
Prowadzenie: Andrzej W. Nowak

Tomasz Markiewka/
filozof, publicysta, tłumacz. Wykłada na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pisuje dla OKO.press, „Krytyki Politycznej” i „Nowego Obywatela”. Autor książki Język neoliberalizmu (2017).
Andrzej W. Nowak – pracownik Instytutu Filozofii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autor książek Wyobraźnia ontologiczna i Podmiot, system, nowoczesność oraz współautor wraz z K. Abriszewskim i M. Wróblewskim książki Czyje lęki? Czyja nauka? Struktury wiedzy wobec kontrowersji naukowo -społecznych, kilkudziesięciu artykułów naukowych.
20:15| Spotkanie autorskie z Heike Geissler.
Prowadzenie: Olga Gitkiewicz

Heike Geißler/
niemiecka pisarka, dziennikarka i tłumaczka. Za swoją pierwszą powieść Rosa otrzymała Nagrodę im. Alfreda Döblina. Jej druga książka Praca sezonowa, oparta na doświadczeniach pracy w w hali wysyłkowej Amazona, zyskała duże uznanie krytyków i została przełożona na angielski. Geißler jest również współwydawczynią niemieckich magazynów „Lücken kann man lesen” i „Fragen für alle”.

Olga Gitkiewicz – dziennikarka, redaktorka, freelancerka. Absolwentka wrocławskiej socjologii i Polskiej Szkoły Reportażu. Współpracuje z tygodnikiem „Polityka” i portalem gazeta.pl, na łamach których publikuje reportaże i teksty historyczne. W czasie pisania książki Nie hańbi rzuciła pracę w korporacji i przeprowadziła się z Wrocławia do Żyrardowa. Jej reporterski debiut został znakomicie przyjęty. Otrzymał nominacje do Nagrody Literackiej „Nike”, Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz Nagrody im. Teresy Torańskiej.

21:30| Projekcja filmu Ja, Daniel Blake.
Nagrodzony Złotą Palmą film Kena Loacha, opowiada o złapanym w kafkowską pułapkę biurokratyczną 60-letnim stolarzu.

08.11| Scena Robocza. Centrum Rezydencji Teatralnej w Poznaniu_ul. Grunwaldzka 22
13:30| Historie z niczego. Warsztaty literacko-kreacyjne dla dzieci.
prowadzenie: Kuba Kapral
Warsztat dedykowany dzieciom w wieku od 6 do 9 roku życia.

Warsztat składać się będzie z dwóch części: w pierwszej wymyślamy wspólnie kilka bardzo krótkich historyjek, których punktem wyjścia są każdorazowo błahe wydarzenia, najzwyklejsze przedmioty, „nieciekawe” sytuacje, związane jednak z obszarami, w których pojawiają się tematy ekologiczne (woda, powietrze, śmieci). W części drugiej, za pomocą fabularnych łączników scalimy te historyjki w jedną, trochę dłuższą opowieść, którą zapiszemy w formie tekstu. Na zakończenie rozrysujemy opowieści w krótki, kilkuplanszowy komiks, tak by nasza opowieść zyskała walor graficzny.

Warsztat ma na celu rozbudzenie w dzieciach zdolności opowiadania historii, poprzez ćwiczenie posiadanego przez każdego człowieka zmysłu fabularnego. Ma też pokazać, że ludzka wyobraźnia faktycznie nie ma granic i nawet na pozór nieciekawe obszary rzeczywistości mogą ulec magicznej przemianie, gdy puścić wodze fantazji. Uczy też pracy w grupie, dzięki czemu dziecko jest w stanie dostrzec walory nie tylko własnej wyobraźni, ale i tej, którą można nazwać zbiorową. Dodatkową warstwą merytoryczną warsztatu jest poruszenie tematu kryzysu ekologicznego, z którym mamy obecnie do czynienia.

Kuba Kapral/
twórca teatralny, dramaturg, prozaik, autor słuchowisk i scenariuszy filmowych, wykładowca Studia Aktorskiego STA.

16:00| Wykład „Czy powinniśmy się bać pandemii?”
Poziom lęku nie musi mieć oczywistego związku z rzeczywistym niebezpieczeństwem. Ot, porównajmy jazdę samochodem ze skokiem ze spadochronem. Tak naprawdę ta pierwsza czynność jest bardziej ryzykowna od tej drugiej – a jednak większość ludzi bardziej boi się wyskoczenia z samolotu niż wsiadania do auta. Bardziej boimy się czegoś bliskiego i konkretnego, a mniej czegoś odległego i abstrakcyjnego. Świetną demonstracją jest choćby kwestia szczepień: już od ponad stu lat znana jest prawidłowość, że w miarę coraz to pełniejszego wyszczepiania przeciwko chorobom zakaźnym lęk przed tymi chorobami maleje – a wraz z tym pokusa, żeby nie szczepić siebie i swoich dzieci. Innym ciekawym problemem jest lęk przed globalnymi zmianami klimatycznymi. A co z koronawirusem? Czy są w ogóle takie rzeczy, których „powinniśmy” się bać?

Łukasz Lamża/
dziennikarz naukowy i filozof, członek redakcji „Tygodnika Powszechnego”, pracownik Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dwukrotnie nominowany do nagrody Grand Press w kategorii „Dziennikarstwo specjalistyczne” za artykuły prasowe na temat pseudonauki i medycyny alternatywnej. Autor książek Przekrój przez Wszechświat oraz Wszechświat krok po kroku.

17:45| Spotkanie z Niqiem Mhlongo.
Prowadzenie: Małgorzata Drwal

Niq Mhlongo/
urodzony w Soweto (Johannesburg, RPA) pisarz i dziennikarz. Uznany za jeden z najbardziej porywających nowych głosów na południowoafrykańskiej scenie literackiej po apartheidzie. Jego pierwsza powieść Dog eat dog (2000) zdobyła m.in. hiszpańską nagrodę Mar des Lettras. W swoich powieściach, Way back home (2013), Soweto under the apricot tree (2018), Black tax (2019), podejmuje tematy jak AIDS, bezrobocie, homoseksualność, bieda czy ksenofobia, czyli te które z którymi identyfikują się młodzi południowoafrykanie.

Małgorzata Drwal – adiunktka w Zakładzie Studiów Niderlandzkich i Południowoafrykańskich na Wydziale Anglistyki UAM. Prowadzi badania dotyczące mobilności kulturowej pomiędzy Afryką Południową a Europą i Stanami Zjednoczonymi w pierwszej połowie XX wieku. Interesuje ją literatura afrikaans i anglojęzyczna w służbie propagandy oraz literatura i kultura robotników. Kilkukrotnie podróżowała do RPA.

20:15| Spotkanie autorskie z Maciejem Zarembą Bielawskim.
Prowadzenie: Katarzyna Kwiatkowska-Moskalewicz

Maciej Zaremba Bielawski/
wybitny publicysta i reporter największego szwedzkiego dziennika „Dagens Nyheter”. Jest także autorem książek, w Polsce ukazały się dotąd: Polski hydraulik, Higieniści. Z dziejów eugeniki, Leśna mafia. Szwedzki thriller ekologiczny. Jest laureatem licznych nagród, m.in. Nagrody Akademii Szwedzkiej (w 2005 i 2008 roku), Wielkiej Szwedzkiej Nagrody Literackiej (2006 ); za autobiograficzny reportaż Dom z dwiema wieżami otrzymał w 2019 Nagrodę Kapuścińskiego. Doktor honoris causa Uniwersytetu w Lund.

Katarzyna Kwiatkowska-Moskalewicz – reporterka, historyczka. Autorka nominowanej do nagrody im R. Kapuścinskiego książki „Zabić smoka. Ukraińskie rewolucje”. Laureatka nagrody „Pióro Nadziei” Amnesty International. Była nominowana między innymi do Nagrody Grand Press za reportaż o Biesłanie i Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego za zawarty w książce Zabić Smoka reportaż o linczu w Donieckiej Republice Ludowe oraz . Była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Tłumaczka książki Jeleny Kośtiuczenko „Przyszło nam tu żyć”, pracuje nad biografią Heleny Wolińskiej i Włodzimierza Brusa.