Dorota Kamisińska jest twórczynią miniaturowych książek artystycznych. W swoich obiektach używa nie tylko papieru, ale też tekstyliów, materiałów pochodzenia naturalnego jak kora czy pióra i pochodzących z recyklingu. Odręcznie zapisuje w nich teksty wierszy.

Na plaży – wybrane karty jej kilku miniatur, z których każda oparta jest na wierszu współczesnego poety norweskiego Jana Erika Volda. Format książeczek wynosi 6 na 10 centymetrów, wykonywane są przez autorkę w kilku bądź kilkunastu zaledwie egzemplarzach każda, przy czym pojedynczy egzemplarz jest niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju.


Meditasjon over en stein: Bladene

.

Regn i storbymørket: En stol

.

Fru Justitias/ Pani Justitia

.

Regn i storbymørket: Hun

.

Regn i storbymørket: Marmor/ Deszcz w miejskim mroku: Marmur

.
Wiersz Fru Justitias (oraz zawarte w tej książeczce jeszcze dwa wiersze, których tytuły zostały podane na karcie tytułowej) pochodzi z tomu Drømmemakeren sa, wydanego w Gyldendal Norsk Forlag AS w Oslo w 2004 roku. W książeczce znajdują się także wersje polskie tych wierszy, wszystkie w tłumaczeniu Andrzeja Słomianowskiego. Pochodzą z przełożonego przez Słomianowskiego tomu Jana Erika Volda o tytule Powiedział twórca snów, wydanego przez Towarzystwo Przyjaciół Sopotu w serii Biblioteka Poezji/ Biblioteka „Toposu” (t. 117) w roku 2015 oraz z tomu Tolv meditasjoner, wydanego w Gyldendal Norsk Forlag AS w Oslo w 2002 roku, przełożonego przez Słomianowskiego w tomie zatytułowanym Dwanaście medytacji (wyd. Towarzystwo Przyjaciół Sopotu w serii Biblioteka „Toposu”, t. 90, 2013).

.

.

Dorota Kamisińska
dr nauk humanistycznych. Zainteresowania naukowe i pasje: grafika prasowa XIX wieku, sztuka książki, nowe formy pracy z czytelnikiem w bibliotece. Autorka cyklu publikacji na temat drzeworytowych ilustracji w polskich czasopismach XIX-wiecznych oraz ich twórców. Autorka miniaturowych książek do wierszy poetów polskich i obcych, w ramach własnych projektów Twarze i Wnętrza Książki (www.imagolibri.pl) oraz Książka z Wiersza. Autorka koncepcji, propagatorka i realizatorka książkotwórczych warsztatów artystycznych w bibliotece: Zrób sobie średniowieczny rękopis oraz Książka miniaturowa. Kontakt: dorota@ktd.krakow.pl