fot. Krzysztof Piłat

„Czytanie w ciemni” to spektakle odbywające się w mroku lub zupełnych ciemnościach, często inspirowane literaturą. Każdy osobny i odrębny, ale wszystkie połączone ciemnością, która odmienia to, co zwykłe i widzialne, i pozwala odkryć zapomniane obszary wyobraźni i dźwięków. Czytanie w ciemnościach przypomina pierwotne czasy, gdy rodzice czytali nam przed zaśnięciem.

Słów i dźwięków słuchamy wtedy w „ciemny”, inny sposób. Ze słowami współistnieje muzyka, czasami z mroku wyłaniają się obrazy. Ale też spektakle aranżujemy, by mogły być w pełni odebrane bez udziału wzroku. W ciemności buduje się wspólnota pomiędzy tymi, którzy widzą, i tymi, którzy są niewidomi; nic nas wszystkich wtedy nie odróżnia. Czasem opieramy spektakle na twórczości literackiej takich autorów, jak Herta Mueller czy Czesław Miłosz, innym razem eksperymentujemy.

W państwie światła elektrycznego oddajemy się szaleństwu ciemności. Wydrążamy ją.

czervo01

Najnowszy spektakl to 1794. Apokryf.

Pozostałe:

Jim_intime

Kościuszko

Ludobójstwo

Niezatrudnieni

Noc jest czarna

Oh!

Orfeusz i Eurydyka

Wąwóz snów

Ostatnie przedstawienia:
26.04.2019 – oh!/, Ada Puławska, Warszawa
13.03.2019 – 1794.Apokryf, Klub Muzyki i Literatury, Wrocław
8.12.2018 – Jest noc, Ada Puławska, Warszawa

Dotychczas czytania w ciemni w reżyserii czervo01 odbyły się m.in. w Warszawie (Instytut Reportażu, Ada Puławska, squat Syrena, Tarabuk), Berlinie (Klub Polskiego Nieudacznika), Poznaniu (Teatr Polski), Gdańsku (Instytut Sztuki Wyspa, Instytut Kultury Miejskiej), Wrocławiu (Brzuch, Klub Muzyki i Literatury, BWA Awangarda), Chorzowie i in.